Najčešći načini na koje dolazi do padova i rušenja zaposlenika su:
- padovi i rušenja zaposlenika u istoj ravnini (zbog neispravnih ili skliskih površina za kretanje osoba na radu i slično),
- padovi zaposlenika s visine ili u dubinu
- padovi predmeta s visine ili obrušavanje materijala na zaposlenika (npr. u djelatnostima građevinarstva, šumarstva, transportnih poslova),
- ostali mogući načini
U najvećem broju slučajeva izvore opasnosti predstavljaju neispravne ili skliske radne površine namijenjene kretanju osoba na radu.
OPASNOSTI OD PADOVA I RUŠENJA U RADNIM PROSTORIMA I PROSTORIJAMA
U radnim prostorima i prostorijama važno je projektirati pod na način da se, za vrijeme rada u tim prostorima, osigurava trajna stabilnost, ravna površina i sigurno hodanje (prema Pravilniku o radnim i pomoćnim prostorima i prostorijama).
Projektiranje stepeništa
Širina odmorišta između stepeništa ne može biti manja od širine stepenišnog kraka, a dužina odmorišta između stepenišnih krakovane smije biti manja od 110 cm. Gazišta i odmorišta stepeništa ne smiju biti klizavi, a ako postoji opasnost od klizanja potrebno je na površinu gazišta postaviti materijal koji nije klizav (protuklizne trake i slično). Visina stepenica u građevinskim objektima namijenjenim za radne i pomoćne prostorijemora iznositi od 13 do 19 cm, a širina gazišta od 26 do 36 cm, ovisno o njihovoj namjeni.
Sve stepenice na istom stepeništu moraju biti jednake što se tiče visine i širine gazišta,s maksimalnim dozvoljenim odstupanjima u širini gazišta i visini od 0,5 cm(čl. 90. Pravilnika o radnim i pomoćnim prostorima i prostorijama).
Zavojito stepenište u radnim i pomoćnim prostorijama može se postavljati samo u izuzetnim slučajevima. Zavojito stepenište mora biti projektirano i izvedenona način da je na najužem dijelu širina gazišta veća od 13 cm.
Zavojito stepenište se ne smije koristiti kao izlaz za slučaj evakuacije i spašavanja radnika (čl. 91. Pravilnika o radnim i pomoćnim prostorima i prostorijama).
Stepenište i stepenišno odmorište duž rubova s otvorene strane moraju imati zaštitnu ogradu s rukohvatom. Zaštitne ograde i rukohvati moraju biti postavljeni kontinuirano na cijeloj dužini kraka stepeništa.
Stepeništa do 10 stepenica moraju biti sa jedne strane ograđena sigurnom ogradom, a stepeništa sa više od 10 stepenica moraju imati ogradu za obje strane.
Galerije, platforme (podiji), prelazne rampe, prelazi, mostovi i sva mjesta rada na visini većoj od 120 cm iznad nulte točke terena ili poda prostorije s kojih se može pasti, moraju biti ograđene čvrstom zaštitnom ogradom. Konstrukcija zaštitnih ograda i rukohvata mora biti izvedena bez stršećih dijelova ili umetnute oplate, koji bi mogli zahvatiti odjeću osoba.
Visina zaštitne ograde ne smije biti manja od 100 cm mjereno od površine poda.
Rukohvati i zaštitne ograde na stepenicama moraju biti postavljeni na visini od 100 cm iznad gornje površine gazišta, mjereno okomito od sredine gazišta stepeništa do vrha rukohvata odnosno ograde.
Rukohvati moraju biti izvedeni tako da ruka može po njima kliziti bez prekida (čl. 92.-95. Pravilnika o radnim i pomoćnim prostorima i prostorijama).
OPASNOSTI OD PADOVA I RUŠENJA S POSTROJENJA
Kod održavanja i upravljanja postrojenjem većih dimenzija, između ostalog, propisano je sljedeće (čl. 31. Pravilnika):
- ako se za upravljanje koriste platforme na visini koja je veća od 1 m, platforme moraju biti ograđene čvrstim zaštitnim ogradama čija je visina najmanje 1 m,
- slobodan razmak dužinskih međuprečki zaštitne ograde ne smije biti veći od 30 cm,
- zaštitna ograda na svojem donjem dijelu mora imati punu rubnu zaštitu visine najmanje 15 cm,
- stubište za prilaz platformi mora biti široko najmanje 60 cm te imati izvedenu zaštitnu ogradu visine najmanje 1 m, dok visina pojedinih gazišta ne smije prelaziti od 30 cm,
- stabilne metalne ljestve, ako se koriste za prilaz platformi, moraju biti široke najmanje 45 cm, a razmak između pojedinih prečki ne smije biti veći od 30 cm,
- ljestve više od 3 m moraju imati čvrstu leđnu zaštitu od čeličnih traka postavljenih na međusobnim razmacima tako da je onemogućen pad radnika kroz otvore leđne zaštite. Leđna zaštita se postavlja na visini iznad dva metra od poda.