Ministarstvo zdravstva je izdalo Protokol o postupanju i preporuke za zaštitu od vrućine koji definira postupke za pripravnost i djelovanje službe zdravstvene skrbi i drugih. Protokol se provodi od svibnja do listopada. Prvo postupanje po protokolu kreće od Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) čija je uloga prognozirati približavanje toplinskog vala za neku regiju ili cijelu Hrvatsku. Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) i Ministarstvo zdravstva proslijedit će upozorenje DHMZ-a regionalnim zavodima za javno zdravstvo, Ministarstvu znanosti i obrazovanja, Upravi za zaštitu i spašavanje, HZZO-u, Zavodu za zaštitu zdravlja i sigurnost na radu, Zavodu za hitnu medicinu i drugima.
Cilj je upozoriti društvo, medije i lokalne bolnice, ambulante i zavode za hitnu medicinu o nadolazećem toplinskom valu. Važno je zaštititi osjetljive skupine (djecu, trudnice, starije osobe, osobe s kroničnim bolestima i radnicima koji rade na suncu i vrućini) i upozoriti ih na opasnosti od toplinskog vala.
Radnici izloženi suncu i visokim temperaturama
Radnici koji rade izloženi ovim vrućinama izloženi su velikom riziku od sunčanog udara, sunčanice i opeklina od izlaganja suncu. Toplinski udar može biti i smrtonosan te je potrebno raditi u skladu sa mjerama zaštite za rad u takvim uvjetima. Svaki rad na otvorenom treba se analizirati i obuhvatiti procjenom rizika kako bi se identificirale sve moguće štetnosti.
Zavod za unaprijeđivanje zaštite na radu donio je preporuke kako bi se zaštitilo zdravlje i radna sposobnost radnika izloženih visokim temperaturama. Poslodavac treba educirate radnike o sigurnom radu na visokim temperaturama. Kao i uvijek, prevencija je na prvom mjestu pa bi trebalo pokušati organizirati rad tako da se izbjegne rad na velikim vrućinama i suncu. U slučaju da to nije moguće potrebno je prilagoditi trajanje radnog dana, smanjiti fizička naprezanja, voditi računa o zaštiti osjetljivih skupina radnika, preraspodijeliti poslove na način da se teži dio poslova odrađuje u hladnije doba dana ili godine. Radnicima treba osigurati više kraćih stanki (npr, na svakih 60 minuta fizičkog rada preporuča se 10-20 minuta odmora), osigurati odgovarajući unos tekućine (jedna čaša rashlađene tekućine svakih 15 do 20 minuta), osigurati osobna zaštitna sredstva (zaštita lice, oči, kože, zaštitne kreme).
Važno je izbjegavati kavu i gazirana pića za vrijeme rada u uvjetima visoke temperature te, po mogućnosti, piti izotonične napitke kako bi se nadomjestio gubitak tekućine i elektrolita iz tijela.