Zakon o zaštiti na radu određuje obavezu poslodavca u implementaciji mjera zaštite nepušača od štetnog djelovanja duhanskog dima.
Prilikom određivanja prostora i prostorija za pušenje ti prostori moraju zadovoljiti uvjete definirane Pravilnikom o zaštiti na radu o za radne i pomoćne prostorije iprostore (NN. 6/84). Prostorije moraju imati odgovarajuću ventilaciju izvedenu tako da osigurava što povoljnije uvjete mikroklime i čistoću zraka i biti opremljene s dostatnim brojem pepeljara.
Zabranjeno je:
- pušenje na radnim sastancima,
- pušenje u radnim prostorijama i prostorima, osim onih prostorija i prostora u kolima poslodavac iznimno utvrdi da je pušenje dozvoljeno, o čemu u takvoj prostoriji mora biti istaknuti znak mjesta za pušenje,
- pušenje u zdravstvenim ustanovama, ustanovama odgoja i obrazovanja, objektima slastičarnica i zdravljaka (NN 128/99 i 55/00).
- isto tako, ne može se dopustiti pušenje za vrijeme obavljanja poslova kod kojih bi to moglo povećati opasnost od požara ili eksplozije.
Kazne zbog nepridržavanja navedenih mjera mogu očekivati poslodavci i radnici od nadležne Inspekcije rada. Sadašnji zakon propisuje novčane kazne od 10.000 do 20.000 kuna. Za prekršaj odgovara poslodavac ako na propisani način ne osigura zabranu pušenja i ako ne utvrdi i ne označi u kojim je prostorijama i prostorima pušenje iznimno dozvoljeno.
U slučaju ponavljanja prekršaja kaznit će se poslodavac i odgovorna osoba pravne osobe novčanom kaznom u dvostrukom iznosu. Novčanom kaznom od 100 kuna kaznit će se za prekršaj na licu mjesta radnik ako puši u prostorijama i prostorima u kojima je pušenje zabranjeno. Za navedeni prekršaj kaznit će se i neposredno nadređena odgovorna osoba novčanom kaznom od 500 kuna.
Izradom akta poslodavca o zabrani pušenja i propisnim označavanjem mjesta gdje je pušenje dozvoljeno odnosno zabranjeno, osiguravanjem oznaka i odgovarajućeg prostora za pušenje poslodavac upoznaje svoje zaposlenike sa odlukom o zabrani pušenja.