Zaštita na radu - propisi, cijene, obveze, ponude
Novosti iz zaštite na radu. Pregled obveza poslodavca i prava radnika. Cijena zaštite na radu, ponude, popusti.
Novosti iz zaštite na radu. Pregled obveza poslodavca i prava radnika. Cijena zaštite na radu, ponude, popusti.
Najčešći načini na koje dolazi do padova i rušenja zaposlenika su:
U najvećem broju slučajeva izvore opasnosti predstavljaju neispravne ili skliske radne površine namijenjene kretanju osoba na radu.
OPASNOSTI OD PADOVA I RUŠENJA U RADNIM PROSTORIMA I PROSTORIJAMA
U radnim prostorima i prostorijama važno je projektirati pod na način da se, za vrijeme rada u tim prostorima, osigurava trajna stabilnost, ravna površina i sigurno hodanje (prema Pravilniku o radnim i pomoćnim prostorima i prostorijama).
Projektiranje stepeništa
Širina odmorišta između stepeništa ne može biti manja od širine stepenišnog kraka, a dužina odmorišta između stepenišnih krakova ne smije biti manja od 110 cm. Gazišta i odmorišta stepeništa ne smiju biti klizavi, a ako postoji opasnost od klizanja potrebno je na površinu gazišta postaviti materijal koji nije klizav (protuklizne trake i slično). Visina stepenica u građevinskim objektima namijenjenim za radne i pomoćne prostorije mora iznositi od 13 do 19 cm, a širina gazišta od 26 do 36 cm, ovisno o njihovoj namjeni.
Sve stepenice na istom stepeništu moraju biti jednake što se tiče visine i širine gazišta, s maksimalnim dozvoljenim odstupanjima u širini gazišta i visini od 0,5 cm (čl. 90. Pravilnika o radnim i pomoćnim prostorima i prostorijama).
Zavojito stepenište u radnim i pomoćnim prostorijama može se postavljati samo u izuzetnim slučajevima. Zavojito stepenište mora biti projektirano i izvedeno na način da je na najužem dijelu širina gazišta veća od 13 cm.
Zavojito stepenište se ne smije koristiti kao izlaz za slučaj evakuacije i spašavanja radnika (čl. 91. Pravilnika o radnim i pomoćnim prostorima i prostorijama).
Stepenište i stepenišno odmorište duž rubova s otvorene strane moraju imati zaštitnu ogradu s rukohvatom. Zaštitne ograde i rukohvati moraju biti postavljeni kontinuirano na cijeloj dužini kraka stepeništa.
Stepeništa do 10 stepenica moraju biti sa jedne strane ograđena sigurnom ogradom, a stepeništa sa više od 10 stepenica moraju imati ogradu za obje strane.
Galerije, platforme (podiji), prelazne rampe, prelazi, mostovi i sva mjesta rada na visini većoj od 120 cm iznad nulte točke terena ili poda prostorije s kojih se može pasti, moraju biti ograđene čvrstom zaštitnom ogradom. Konstrukcija zaštitnih ograda i rukohvata mora biti izvedena bez stršećih dijelova ili umetnute oplate, koji bi mogli zahvatiti odjeću osoba.
Visina zaštitne ograde ne smije biti manja od 100 cm mjereno od površine poda.
Rukohvati i zaštitne ograde na stepenicama moraju biti postavljeni na visini od 100 cm iznad gornje površine gazišta, mjereno okomito od sredine gazišta stepeništa do vrha rukohvata odnosno ograde.
Rukohvati moraju biti izvedeni tako da ruka može po njima kliziti bez prekida (čl. 92.-95. Pravilnika o radnim i pomoćnim prostorima i prostorijama).
OPASNOSTI OD PADOVA I RUŠENJA S POSTROJENJA
Kod održavanja i upravljanja postrojenjem većih dimenzija, između ostalog, propisano je sljedeće (čl. 31. Pravilnika):
Autor: Administrator, 12. 06. 2012
Kategorije: zaštita na radu, opasnosti od padova i rušenja
Ključne riječi: zaštita na radu, opasnost, padovi, rušenje, radni prostori
Zadnje vijesti:
Zaštita na radu za strane radnike
Za ovu godinu kvote za zapošljavanje stranih radnika prilično su povećane. Strani radnici koji dolaze raditi u Hrvatsku, najčešće na poslovima u građevinarstvu i ugostiteljstvu, moraju biti upoznati i prid...
Pročitajte više
Siguran rad u uvjetima visokih temperatura
Radni uvjeti po pitanju temperature definirani su Pravilnikom o ispitivanju radnog okoliša i važećim normama, no problem nastaje pri radu na visokim ili niskim temperaturama na otvorenom. Svjedočimo visokim t...
Pročitajte više
Poslovi stručnjaka zaštite na radu
Ministarstvo rada i mirovinskog sustava izdalo je mišljenje vezano uz čl.2 st. 3 Pravilnika o obavljanju poslova zaštite na radu – područjima obrazovanja koja odgovaraju djelatnosti poslodavca....
Pročitajte više
Zaštita na radu u ugostiteljstvu
S dolaskom nove sezone ugostitelji povećavaju broj zaposlenika i obujam poslovanja. Donosimo ovdje kratki osvrt na opasnosti s kojima se ugostiteljski djelatnici susreću, na što obratiti pozornost kod rada sa ...
Pročitajte više
Dan zaštite na radu 2017
Obilježavamo i ove godine Svjetski dan sigurnosti i zdravlja na radu. Na današnji se dan daje počast i obilježava Međunarodni dan sjećanja na poginule radnike....
Pročitajte više
Provođenje mjera zaštite radi sprečavanja nastanka ozljeda oštrim predmetima
Ovaj pravilnik donijelo je Ministarstvo zdravlja u skladu s Direktivom 2010/32/EU o provođenju Okvirnog sporazuma o sprječavanju ozljeda oštrim predmetima u bolničkom sektoru i zdravstvu. Cilj je osigurati do...
Pročitajte više